piątek, 2 stycznia 2015

Captain Fantastic kończy grę w lidze angielskiej!


Jeszcze nie dawno wszyscy fani Premier League świętowali Sylwestra i Nowy Rok, jeszcze nie zdążyliśmy wszyscy dobrze wytrzeźwieć i ogarnąć się, a już grała następna kolejka ligi. O to, byśmy nie narzekali na brak sensacji zadbał także Steven Gerrard. Wielka legenda Liverpoolu i całej ligi zakończy swoją grę dla Liverpoolu, a najprawdopodobniej także dla widzów Premier League.

Steven Gerrard to człowiek, którego znają wszyscy kibicie. Jest on jedną z największych legend Liverpoolu na przestrzeni dziejów. Jego historia w Premier League rozpoczęła się w sezonie 98/99, a jak wiemy od niedawna skończy się po sezonie 14/15. Co prawda kapitan LFC będzie grać dalej i nie zawiesił jeszcze butów na kołku, ale kariera ta będzie trwać najprawdopodobniej w Major Leauge Soccer. Anglik w swojej karierze na Anfield Road zdobył prawie wszystko co było możliwe... Zabrakło tylko tytułu mistrza Anglii, którego jak już wiemy raczej Liverpool dla Gerrarda nie zdobędzie. 

The Reds niewątpliwie stracą duszę drużyny oraz być może charakter i energię jaka wnosił Steve G, jednak wśród wielu komentarzy angielskich ekspertów pojawiają się zdania, że odejście Gerrarda pozwoli w 100% uwolnić potencjał jego następcy, czyli Jordana Hendersona. Zobaczymy jak będzie wyglądał Liverpool bez swojej żywej legendy. Nasuwa się też pytanie czy po zakończeniu kariery Gerrard pójdzie w ślady innejikony, która już wcześniej zakończyła karierę, czyli Jamiego Carraghera, który wybrał dziennikarstwo, czy Rodgers lub inny trener LFC znajdzie dla niego miejsce w sztabie szkoleniowym. To jednak są  rozważania na przyszłość dla Stevena i jego rodziny. 

Co teraz ?  

Nie sposób napisać tutaj jakie zmiany nastąpią w Premier League. Oczywiście są nowe gwiazdy, jestem w stanie wysunąć tezę, że jest masa lepszych środkowych pomocników od Gerrarda, tylko niech mi ktoś pokaże środkowego pomocnika, który z takim sercem i charakterem oddawał wszystko, co miał, by klub grał na wysokim poziomie? Fabregas? Z całym szacunkiem jest lepszy i ma teraz większą wartość, ale kim jest człowiek który całuje herb Arsenalu, by skończyć w Chelsea? Cóż jest jeszcze więcej podobnych przypadków, jednak historia Gerrarda mówi nam, że w tym momencie kończy się era zawodników którzy całe życie grali w jednym klubie i, mimo wysokich ofert innych klubów, grali tylko w jednym. Prawda, jest jeszcze John Terry. Ciekawe ile Anglik jeszcze pogra w Chelsea. Tak więc po Scholesie, Giggsie, Carragherze, Lampardzie i wielu innych świetnych piłkarzach Steve G odchodzi z Liverpoolu i kończy karierę w Premier League.

To już koniec pięknej przygody z czerwoną koszulką z Livebirdem na piersi, to koniec pamiętnego silnego strzału z dystansu i dokładnie wykonywanych rzutów wolnych, to koniec strzeleckiej przygody wielkiego kapitana zespołu z czerwonej części miasta Beatelsów. Po zakończeniu tego sezonu Gerrarda już w BPL nie będzie i zabraknie wyżej wymienionych wspaniałych cech tego zawodnika. Będzie też nowy Liverpool, ale może o tym w późniejszym czasie, na razie oddajmy cześć Gerrardowi w ostatniej połówce sezonu tego zawodnika w lidze angielskiej.

Oto sukcesy kapitana Liverpoolu i byłego kapitana reprezentacji Anglii : 

Liverpool
 • Wicemistrzostwo Anglii (3×): 2002, 2009, 2014
 • Puchar Anglii (2×): 2001, 2006
 • Puchar Ligi (3×): 2001, 2003, 2012
 • Tarcza Wspólnoty (2×): 2001, 2006
 • Liga Mistrzów (1×): 2005
 • Puchar UEFA (1×): 2001
 • Superpuchar Europy (2×): 2001, 2005

Indywidualne
 • PFA Młody Gracz Roku: 2001
 • Najlepszy Zawodnik Ligi Mistrzów: 2004/2005
 • PFA Zawodnik Roku: 2006, 2013
 • Złota Piłka (trzecie miejsce): 2005
 • Miejsce w Drużynie Roku FIFPro: 2007, 2008, 2009


Autor: Krzysztof Brzeziński


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz